Ako vyrobiť dierkovú komoru a vytvoriť zmazateľnú fotografiu
Dierková komora nazývaná tiež camera obscura je jednoduché zariadenie, zhotovené z nepriesvitnej nádoby, v ktorej je malý otvor. Cez otvor vstupuje svetlo a na opačnej strane komory sa tak projekciou vytvorí prevrátený obraz snímanej scény. Ak do takejto komory vložíme film citlivý na svetlo, obraz zostane zachytený na fotografi.
Ja som ako svetlocitlivú látku použil fosforeskujúcu farbu. Časti ktoré boli osvietené, zostanú svetle, a časti ktoré neboli osvetlené, zostanú tmavé. Nevýhodou je, že obraz časom slabne, naopak výhodou je, že nová fotografia sa dá vytvárať stále znovu a znovu.
Fosforeskujúcu farbu nanesieme na drevenú doštičku a necháme zaschnúť.
Do papierovej krabice s približným rozmerom 15x25x10 cm vyrežeme z boku malý kruhový otvor.
Aby sa zlepšili optické vlastnosti, otvor prekryjeme malou lupou, ktorá funguje ako objektív fotoaparátu.
Z hornej časti krabice vyrežeme veľký obdĺžnik.
Na polystyrénový hranol nalepíme pomocou obojstrannej pásky dosku so svetlocitlivou vrstvou, ktorú sme si pripravili už na začiatku.
Posúvaním drevenej doštičky zaostríme obraz na snímaný objekt.
Horný otvor zakryjeme kusom kartónu aby do krabice neprenikalo svetlo a necháme aspoň 2 minúty nasnímať obraz.
Krabicu prenesieme do tmavej miestnosti a vyberieme drevenú doštičku. Na nej zostane „vypálená“ fotografia snímanej scény. Obraz v priebehu niekoľkých minút zoslabne až napokon zmizne. Doštičku však môžeme používať stále znovu a experimentovať so záznamom obrazu.
Na svetlocitlivú vrstvu môžeme po osvietení zaznamenať aj tvary najrôznejších objektov. Rovnomerným osvietením dôjde k vymazaniu obrázku.
Video z výroby a testovania dierovej komory.