Návod ako vyrobiť formikárium z ytongu
Akva-ytong formicarium all in one - dubový les
Z dôvodu malého miesta v našom byte som zvolil all in one formikárium z ytongu. Teda aréna aj hniezdo sú v obsiahnuté v objeme akvária 20 x 30 cm. Primárne som toto fomikárium staval pre mravce Camponotus alebo iné veľké druhy. Tomu sú prispôsobené aj rozmery komôr.
Porobetónovú tvárnicu môžeme dlabať dlátom, alebo ostrým skrutkovačom. Pred prácou je dobré ytong namočiť. Trochu tým zmäkne a menej sa z neho práši.
Tvárnicu opracujeme a vložíme do akvária. Do medzier vložíme kúsky polystyrénu aby sa ytong nehýbal. Oddelíme hniezdo od arény proti vlhkosti. Ja som použil plastovú podložku do zošita, ktorú som položil na tehlu a potom som ju zasypal štrkom v hrúbke asi 5cm.
Ešte pred nasypaním štrku musíme umiestniť hadičky vedúce do rezervoáru vody a do hniezda. Na obrázku zelená vedie do hniezda a biela k vode. Do vodnej hadičky vložíme zábranu proti vniknutiu mravcov. Ja som použil chumáč tenkých drôtikov z nehrdzavejúcej ocele.
Pohľad zo zadnej strany: biela hadička vedie z arény do rezervoáru vody. Urobil som to trochu moc veľké, dúfam že sa tam neprekopú.
Povrch arény si zariadime najlepšie podľa biotopu, kde mravce žijú. Pre Camponotus ligniperdus som zvolil dubový les. Ešte som ich oklamal tak, že kus dreva je hadičkou spojený s hniezdom v ytongu. Mravec tak vojde do dreva a ocitne sa v ytongu.
Ako zábranu proti úniku som použil sklenený kryt s otvorom uprostred. Priemer otvoru je 112mm, vyrezaný vodným lúčom.
Na sklo pripevníme silikónom kovový rámik, aby sa kryt nezošuchol. Vhodne na to pasujú práve hliníkové prahové lišty. Navyše tým zakryjeme škáry medzi stenami akvária a krytom. Akvárium prikryjeme a spodnú stranu v okolí otvoru namažeme glycerínom alebo detským olejom. Olej takto nesteká a nesadá naň prach. Navyše sa takto nedotýka silikónu, ktorým sú zlepené steny akvária.
Ak odchádzam na dlhšie preč, zakrývam formikárium plastovým poklopom. Vyrobíme si ho jednoducho zo záslepky na PVC rúry. Nájdeme stred a vyznačíme si polomer 50mm.
Vyvŕtame vetracie otvory (menšie ako mravce). Otvory by mali ležať vo vnútri kružnice.
Celkový pohľad na formikárium typu "all in one" - teda mravčie hniezdo aj aréna sú v jednom celku formikária.
Na osvetlenie používam 3W LED lampu. Vydáva dosť svetla, ale málo tepla. To aby sa mravce neupiekli
Ukážkové fotografie mravcov Camponotus ligniperdus z ytongového formikária
Video zo života v hniezde
Sklo kde sa mravce zdržujú je už poriadne docapkané.
Bližší pohľad do hniezda. Pekne je vidno, ako jeden mravec kŕmi druhého.
Mravčia kráľovná a rôzne kasty druhu Camponotus ligniperdus.
Kam ďalej?