Ako vyrobiť holografickú podložku pre 3D tlačiareň z CD
Holografická podložka pre 3D tlač má na povrchu štruktúru malých výstupkov, ktoré sa otlačia na spodnú stranu tlačeného modelu. Štruktúra a rozostup výstupkov spôsobuje difrakciu (rozklad) bieleho svetla na farby dúhy. Spodná strana modelu tak získa rovnakú štruktúru ako podložka a tiež vytvára farebné odlesky. Odlesky sa vytvárajú fyzikálnou cestou, teda nepoužíva sa žiadna farba vo forme pigmentu.
Podložky s holografickou štruktúrou sa dajú kúpiť. No na vyskúšanie prenosu holografickej štruktúry na model sa však dá použiť aj obyčajné CD (kompaktný disk). CD totiž obsahuje štruktúru výstupkov podobnú difrakčnej mriežke, ktorá tiež vytvára farebné odlesky.
Stranu CD s potlačou prejdeme žiletkou po obvode asi 5mm od vonkajšieho okraja. Potom potlač pomocou lepiacej pásky strhneme. CD upevníme na 3D tlačiareň pomocou lepiacej pásky.
Pred tlačou treba ešte upraviť výšku trysky v závislosti od hrúbky CD. Model potom tlačíme priamo na odhalenú časť CD.
Štruktúra difrakčnej mriežky z CD sa odtlačí na spodnú plochu tlačeného modelu. Tlačený model tak získa odlesk po celej ploche, ktorá sa dotýkala CD.
Ja som ešte povrch ďalej modifikoval pomocou laseru. Miesto kade prešiel laser sa mierne natavilo, čím sa roztavili aj výstupky, ktoré lámali svetlo a vytvárali odlesky. Vygravírovaním inverzného obrázku do povrchu plastu tak vznikli oblasti s lesklým farebným a matným tmavým povrchom.
Bodky na rozhraní plôch vznikli kolísaním výkonu lasera pri vypínaní a zapínaní. To musím ešte doladiť.
Mimochodom prenos holografickej štruktúry funguje nie len na plast ale aj na čokoládu.
Kam ďalej?